Az intézkedés kedden lép hatályba. Az RMGC-nek jelenleg még száz dolgozója van. A kényszerszabadságot azzal indokolta a cég, hogy bizonytalanná vált a kitermelési engedély megszerzésének ütemterve.
A kényszerszabadság intézményével a nehéz helyzetbe került vállalatok élhetnek, ilyenkor a vállalat a dolgozóknak alapbérük 75 százalékát biztosítja.
A kitermelési engedéllyel kapcsolatos problémákra hivatkozva az RMGC tavaly áprilisban elbocsátotta dolgozóinak csaknem 80 százalékát. Akkor 481 alkalmazott közül 371-et küldtek el.
Az RMGC anyavállalata, a kanadai Gabriel Resources január közepén a román hatóságokhoz fordult levélben, amelyben szorgalmazta, hogy folytassák a kitermelési engedély megadásáról elkezdett, majd felfüggesztett tárgyalásokat. A vállalat kilátásba helyezte, hogy kedvezőtlen válasz esetén kártérítést követel a román államtól.
A Gabriel Resources tizenöt éve próbálja megszerezni a Verespatakon és környékén rejlő mintegy 330 tonna arany és 1600 tonna ezüst kitermelési engedélyét. Próbálkozásai eddig sikertelenek voltak. A román parlament tavaly júniusban utasította el bányaberuházást elősegítő törvénytervezetet, azóta ez a kérdés nem került napirendre.